headshot
/ˈhɛdʃɒt/ 
noun

1. a photograph of a person's face or head and shoulders.
"casting directors sift through hundreds of headshots, looking for the person with the right look for a particular role"
2. a photograph of someone's face, especially a promotional photograph of a model, actor, or author.


W języku polskim nie istnieje wyrażenie w pełni oddające znaczenie słowa „headshot”. Zdjęcie głowy? Zdjęcie twarzy? 

Headshot to zdjęcie twarzy, ma uchwycić esencje osoby i przekazać nam jej emocje. Najczęściej kadrowane z pominięciem czubka głowy do kołnierzyka.

Zajmuję się fotografią portretową, fotografowaniem twarzy. W tym procesie bardzo ważne jest dla mnie wydobywanie z ludzi ich emocji i pewności siebie.

Dobra fotografia, to taka, na której zatrzymamy wzrok. Oglądając zdjęcie musimy czuć, że to osoba pełna pasji i emocji, którą mamy ochotę poznać i która nas inspiruje. To jest klucz, którym jako fotograf headshotowy kieruję się robiąc zdjęcia.

Często spotykanymi nazwami dla tej dziedziny fotografii są business headshot oraz corporate headshot, natomiast fotografia headshotowa nie jest zarezerwowana wyłącznie dla biznesu. Oczywiste jest, że artyści, muzycy, aktorzy potrzebują tego typu zdjęć do reprezentacji swojej osoby, ale tak naprawdę każdemu z nas potrzebne jest takie zdjęcie do wklejenia na nasz profil społecznościowy.

Zapraszam serdecznie. Sesja headshotowa w Warszawie.

_H3B4431.jpg
Headshot  to zdjęcie twarzy, ma uchwycić esencje osoby i przekazać nam jej emocje. Najczęściej kadrowane z pominięciem czubka głowy do kołnierzyka.

Headshot to zdjęcie twarzy, ma uchwycić esencje osoby i przekazać nam jej emocje. Najczęściej kadrowane z pominięciem czubka głowy do kołnierzyka.

more

Business headshot to część osobistej marki. CV, doświadczenie czy umiejętności są dzisiaj na równi ważne, jak corporate headshot, dlatego coraz bardziej popularna staje się specjalizacja w dziedzinie fotografii, jaką jest headshot photographer. Pierwsze wrażenie wyrażone w headshot photography jest często najważniejsze w kreowaniu wartości własnej osoby. Dynamiczny i indywidualny portret headshot niezbędny jest dla potrzeb biznesowych. Professional headshot w połączeniu z odpowiednim cv i świadectwami umiejętności, jest zapamiętywany i zachęca do nawiązywania kontaktu. Business headshot wykonywana jest przez specjalnie przeszkolonego headshot photographer. Tworzona przez niego fotografia headshotowa ma budzić zaufanie, przekonywać swoją autentycznością, podkreślać osobowość i wyróżniać daną postać. Corporate headshot promuje własną markę i odzwierciedla jej profesjonalizm. Dzięki business headshot potencjalni pracodawcy, agencje reklamowe i rekrutacyjne, partnerzy joint venture oraz współpracownicy biznessowi mogą bez trudu rozpoznać daną markę i jej przedstawiciela. Professional headshot jest dla biznesu istotną częścią marketingu. Tylko fotograf headshotowy z wieloletnim doświadczeniem i pasją może pokazać prawdziwą osobowość, uchwycić mocne strony fotografowanej osoby. Fotografia headshotowa wymaga indywidualnego podejścia. Sesja headshotowa dostosowana jest do wymagań klienta i odbywa się przeważnie w studiu. Przy produkcji head shot niejednokrotnie współpracuje digital photographer. Headshot photogrphy wykonywana jest indywidualnie, dla korporacji oraz w związku z iventami lub konferencjami biznesowymi. W ramach portret headshot przygotowuje się zdjęcia zarządu firmy, pracowników oraz specjalistów. Headshot photographer to jedyny specjalista, jaki może wykonać professional headshot. Każda firma stara się wyróżnić na tle innych. Jeśli traktuje na poważnie znaczenie swojej marki na rynku, istotny jest dla niej wizerunek osób kierujących firmą. Portret headshot korporacyjny pozwala na rozpoznanie marki w mediach. Fotographia headshotowa wykonana w czasie profesjonalnej sesji headshotowej jest wizytówką firmy w Internecie, ułatwiającą komunikację. Fotograf headshotowy ma za zadanie uchwycenie w headshot photography osobowości i indywidualnych cech leaderów danej marki. Fotografia headshotowa powinna być unikalna i demonstrować biznesową jakość.